Oczyszczalnia biologiczna

Oczyszczalnie biologiczne 

Firma "CARBO-SAN” ma przyjemność zaprezentować oczyszczalnie biologiczne działające w oparciu o niskoobciążony osad czynny i  pływające złoże biologiczne, łącząc zalety obu tych metod.  Bakterie osiadłe na złożu (pierścieniach), są odporne na okresowe braki pożywienia i potrafią przeżyć nawet kilka miesięcy bez stałego dopływu ścieków, są też bardziej odporne na niedotlenienie złoża. Dzięki temu połączeniu mikroorganizmy rozkładające ścieki uzupełniają się - praca oczyszczalni jest bardziej efektywna, stabilna (brak ryzyka wypłukania bakterii przy nagłym wysokim dopływie ścieków, zawsze wysoka masa biologiczna) i bezpieczniejsza dla środowiska.

Technologia powyższa jest praktycznie bezobsługowa, wymagane jest jedynie, jeden raz w roku wypompowanie osadu z pierwszej komory. Nie ma też awaryjnej automatyki i zatykających się pomp surowych ścieków.

 

Zasada działania biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK

Oczyszczalnie biologiczne typu ZSK działają w oparciu o pływające złoże biologiczne (fluidalne), niskoobciążony osad czynny oraz układ napowietrzający. Służą do oczyszczania ścieków socjalno-bytowych. Oczyszczalnie pracują w oparciu o trzykomorowy zbiornik w którym  zachodzą tlenowe i beztlenowe procesy oczyszczania ścieków. Ścieki dopływają do komory pierwszej, (osadnika gnilnego) gdzie następuje beztlenowy proces oczyszczania. Następnie ścieki grawitacyjnie wpływają do napowietrzonej komory bioreaktora, gdzie następuje tlenowy etap ich oczyszczania. W komorze znajduje się osad czynny plus złoże pływające samooczyszczające się (pierścienie), służące jako podłoże dla kultur biologicznych osiadłych. Oczyszczają one ścieki zarówno w sposób tlenowy na wierzchniej warstwie jak i beztlenowy w spodniej warstwie bakterii osiadłych na złożu. Kultury osiadłe zwiększają biologiczną masę reaktora i są dużo trwalsze od samego osadu czynnego, wytrzymują dużo lepiej przerwy w napowietrzaniu jak i długie przerwy w dostawie świeżych ścieków. Następnie oczyszczone ścieki przechodzą do komory trzeciej, gdzie następuje proces klarowania wody. Cząstki osadu opadają na dno, skąd pompa mamutowa (powietrzna) przetłacza je do komory pierwszej, a oczyszczona woda odprowadzana jest na zewnątrz oczyszczalni. Stopień oczyszczenia ścieków 97 – 99 %. Oczyszczone ścieki możemy, zgodnie z obowiązującym prawem, odprowadzić bezpośrednio do rowu, rzeki, studni chłonnej czy też wykorzystać je np. do nawadniania ogrodu. Oczyszczalnie typu ZSK wykonywane są z żywic poliestrowych , wzmocnionych włóknem szklanym, produkowane metodą infuzji próżniowej. Dzięki zastosowaniu takiego materiału uzyskuje się trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne wyroby charakteryzujące się dodatkowo niewielkim ciężarem. Co ważnie, są one w stu procentach szczelne, wiec nie ma możliwości, aby nieoczyszczone ścieki przedostawały się do gruntu i wód gruntowych.

 

 Opis techniczny

  1. Właz Ø 315 osadnika wstępnego.
  2. Właz Ø 600 reaktora biologicznego.
  3. Właz Ø 315 osadnika wtórnego.
  4. Dyfuzor rurowy.
  5. Pompa mamutowa.
  6. Rura odprowadzająca oczyszczoną wodę Ø 110.
  7. Dopływ ścieków Ø 160.
  8. Złoże biologiczne.
  9. Pompa powietrza.
  10. Kierunek opadania osadu na dno.
  11. Kierunek przepływu ścieków.

 

ZALETY OCZYSZCZALNI

  • Oczyszczalnia jest bezobsługowa, a ściek zostaje oczyszczony w 97 – 99%.
  • Możliwość odprowadzania oczyszczonej wody wprost do pobliskiej rzeki lub rowu.
  • Możliwość odprowadzenia wody do studni chłonnej.
  • Możliwość odprowadzenia wody do tunelu rozsączającego.
  • Możliwość wykorzystania oczyszczonej wody do podlewania terenów zielonych.
  • Oczyszczalnie można montować w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.
  • Wyjątkowa trwałość zbiornika, odporność na substancje zawarte w ściekach ( zbiorniki wykonane są z żywicy poliestrowej, wzmocnionej włóknem szklanym, produkowane metodą infuzji próżniowej).
  • Inwestując w oczyszczalnię w dużym stopniu przyczyniają się państwo do ochrony środowiska naturalnego.

 

Poniżej podano przykłady odprowadzenia oczyszczonej wody z biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK.

 

Odprowadzenie oczyszczonej wody z biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK do rowu:

 

Odprowadzenie oczyszczonej wody z biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK do studni chłonnej:

 

Odprowadzenie oczyszczonej wody z biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK do studni chłonnej w nasypie stosowanej w trudnych warunkach gruntowych i przy wysokim poziomie wody gruntowej:

 

Odprowadzenie oczyszczonej wody z biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK do tunelu rozsączającego:

 

Odprowadzenie oczyszczonej wody z biologicznej oczyszczalni ścieków typ ZSK do tunelu rozsączającego w nasypie stosowanej w trudnych warunkach gruntowych i przy wysokim poziomie wody gruntowej:

 

Zdjęcia: